Cengiz Kağan ve Bozkurt

Aşağa gitmek

Cengiz Kağan ve Bozkurt

Mesaj tarafından Bozkurt Bir Cuma Tem. 04, 2008 12:15 pm

CENGİZ KAĞAN ve BOZKURT
Cengiz Kağan'ın ırk kökeni hakkında yapılan incelemeler sonucu çeşitli görüşlere varılmıştır.Bu görüşlerin en geçerli olanına göre Cengiz Kağan, Türk'tür. Bunun kanıtları olarak şunlar gösterilebilir:
*
Cengiz Kağan, Moğolca ile birlikte Türkçe de konuşmakta idi.

*
Cengiz Kağan konuşmalarında kendini Türk olarak tanımlamıştır.

*
Cegiz Kağan'ın soyu Çinliler'ce ''Şa-To'' adı verilen Türkler'e dayanır ki bu Türkler, Kök-Türkler'in devamıdır.

*
Cengiz Kağan, tıpkı Kök-Türk kaganları gibi kumral ve açık renk gözlüdür.

*
Efsaneler, Cengiz Kağan'ın soyunu (tıpkı Türkler'in Bozkurt Destanı'nda olduğu gibi) Bozkurt'a bağlar. Eğer Cengiz Han Moğol olsa idi efsaneler onun soyunu kurda değil köpeğe bağlardı; çünkü Moğol geleneğinde kurt değil köpek önemlidir ve Moğol kültüründe Cengiz Kağan'dan önce kurt önem taşımamaktadır.

*
Bir Arap, Cengiz Kağan'ın oğlu Ögedey Kağan'a, babasını düşünde gördüğünü ve kendisine bir söz söylediğini naklettiğinde Ögedey Kağan ona ''Babam bunu sana hangi dille anlattı'' diye sormuş. O da Arapça anlattı deyince Ögedey, babasının Türkçe ve Moğolca'dan başka bir dil bilmediğini söylemiştir. Sonuç olarak Cengiz Kağan, Türk soyundan gelir. Fakat Türk ve Moğollar'ca ortak olarak hükümdar kabul edilmiş ve saygı duyulmuş bir kişidir.

*
''Moğollar'ın Gizli Tarihi'' adlı eski eser, Cengiz Kağan'ın soyu hakkında şunları söyler: ''Cengiz Kağan'ın kökeni, yücelerdeki göğün takdiri ile doğmuş ''Börteçine (Gökkurt, Bozkurt) idi.'' Bu açıkça, Türk Bozkurt Destanı'nın moğollaştırılmış halidir. Fakat burada önemli olan, Cengiz Kağan'ın tıpkı Eski Türk kaganları gibi, Bozkurt'a bağlanmak istenilmesidir. Türkler'de, önemli şahsiyetler ile Bozkurt arasında bir ilişki kurmak gelenektir. Ve bu gelenek Cengiz Kağan'la birlikte, Türkler'den Moğollar'a da sirayet etmiştir.

avatar
Bozkurt
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Mesaj Sayısı : 54
Yaş : 22
Nerden : elazığ
Kayıt tarihi : 03/07/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz