Bozkurt Nedir?

Aşağa gitmek

Bozkurt Nedir?

Mesaj tarafından Admin Bir Cuma Tem. 04, 2008 3:56 am

Bozkurt Nedir?

Bozkurt Türk milletinin sembolüdür. Birbirini takip etmis olan millî destan parçalarimizda, Türklere yol göstericilik yapan, Türkleri zaferlere götüren bir sembol...

Artik Bozkurt bir güç, orduya yol gösteren bir kilavuz, darda kalanlarin yardimina kosan bir Hizir, Hakan'a ve orduya ihtiyat, ihtimam ve temkin dersi veren bir hoca sembolüdür... Oðuz Han'la ve ordusu ile beraber savasan, orduya moral veren ve onu zaferden zafere kosturan bir faktördür. Savasciligin, cesaretin, bir sembolüdür. O kurt olmaktan ziyade, kurda benzetilen bir kurtarici ve bir kahramandir. Bilgin ve akilli bir Hakan'dir.


Neden Bozkurt?

Bu sualin cevabi herhalde Bozkurt’a ait özelliklerin, Türk’lerde bulunan özelliklerle örtüþmesi olabilir diye düsünülmektedir. Cesareti, esarete tahammül edemeyisi, kivrakligi,tek esli olusu, Aile düzenine sadakati v.b gibi özellikler onun, atalarimiz tarafindan sembol secilme nedenleridir. Her milletin tarihinde destanlar önemli yer tutar. Bilindiði gibi halk hikayeleri ve menkibeler agizdan agiza söylenerek, nesilden nesile geçiyordu. Zamanla bu hikayeler yaziya dökülerek en sonunda zamanimiza kadar ulasan destanlari meydana getirdiler. Bu destanlar da Bozkurt’un çok önemli yeri vardi. Íngilizler icin Aslan, Ruslar için ayi, Fransizlar için horoz, Íranlilar icin Pars, yahut kaplan, Japonlar icin ejderha ne ise, Türkler icin de Bozkurt odur!!!!


_________________
Admin
Admin
MAREŞAL/PAŞA
MAREŞAL/PAŞA

Mesaj Sayısı : 115
Yaş : 27
Nerden : Elazığ
Kayıt tarihi : 02/07/08

Kullanıcı profilini gör http://turkiyeden.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz