Milliyetçilik Irkçılık Değildir

Aşağa gitmek

Milliyetçilik Irkçılık Değildir

Mesaj tarafından Admin Bir Cuma Tem. 04, 2008 4:14 am

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan insanların çoğu farklı etnik kökenlerin bir araya gelmesinden oluşmuş, aynı bayrak ve yasalar altında toplanmış insanlar topluluğudur. Bu toplum içinde farklı dinden, ırktan ve kökenden bir araya gelmiş insanlar bulunur ve tek bir ortak sıfat altında toplanır. TÜRK bu bir ırk değil bu ülkede yaşayan bütün insanların verilen ortak ismidir.
Biz bir insana ilk tanıştığımızda sorduğumuz sorulardan birisi “nerelisin” bu soru hem tanışmak maksatlı hem de hemşericilik babında sorulan en can alıcı sorudur. Hemşericilik çok basit anlamda bile ortak şehirlerde yaşayan insanların, daha çabuk kaynaşması gibi gözükse de daha çok bu kişinin aslında arkadaşlığa uygun olup olmadığından daha çok ortak şehirlerde büyümüş olmalarının daha önemli olduklarını gösteren bir işarettir. Aslında bunu büyüklerimizin bize kazandırdığı bir tür güven olarakta görebilmemizin yanında ortak kültürel temeller yaklaşık olarak aynı şehri paylaşmanın getirebileceği ortak yönler daha rahat diyalog kurulabilecek bir ortamında oluşmasını sağlar ki karşı tarafta bunu benimsemişse bu mutlak diyalogdur.
Tabii ki bundan daha çok geçmişe gitmeden yolu olmayan köyler asla bulunduğu şehir dışına çıkmamış insanların yaptıkları büyük göçlerle farklı şehirlerden, farklı kültür, farklı kökenler, farklı dinlerdeki insanların bir araya gelmesinin sonuçlarının çıkardığı iyi ve kötü sonuçlar olarak algılayabilmemiz gerekir ki şu anda Türkiye de birçok kişinin aynı ortamı artık internet yolu ile evine getirdiğini daha rahat ve daha fazla insan topluluklarının insanda otokontrol olarak oluşturduğu sonuçlarda vardır.
İşte tam böyle bir ortamda insanların kendilerini ifade ederken en çok zorlandıkları noktalardan biride köken olsa gerek ya da daha da ileri gidersek bir konuda kendini ifade edebilmenin yolunu hala ortak değerlerden uzak şahsi değerlerle açıklama yapmaya çalışmaktır.

Bir örnek verecek olursak; Sigara içme odası düşünün birisi çıkıp diyor ki “bu odadaki herkes sigara içiyor”, ama bazı kişiler “ben sigara içmiyorum Winston içiyorum” diyor. Bu gerçekten çok farklı boyutlarda ki diyaloglardır. Çünkü kişi kendini belirli bir eylem ve sıfat altında toplu olarak anılmaktansa ferdi yada grupsal anlamda ifade etmeye çalışıyor. Fakat kimse o odadakilere “hangi marka sigara içiyorsunuz” yada “herkes şu marka sigara içiyor” demiyor. Genel olarak yapılan eylemi belirtiyor.

İşte bizim toplumuzda da bu böyle bu ülkede yaşayanlara “TÜRK” denildiği zaman birileri çıkıp ben şuyum, buyum diyor. Bu komik çünkü bu ülkede etnik kökenlere inersek ne kadar kökeniniz sağlam olursa olsun ne kadar tutucu bir aileniz olursa olsun büyük çoğunlukta köken olarak melezlik vardır. Peki o insanlar kendilerini hangi köken olarak ifade edecekler? Yada herkes kendini şahsi veya azınlık olarak ifade ederse hangi ortak paydada buluşuruz?

Eğer bu ülkede yaşayanlar aynı değerleri paylaşıyor, aynı tarihle övünüyor, aynı şehide gözyaşı döküyorsa...

Milliyetçi: Türk milletinin her konuda ilerlemesi için çalışır...Irkçılık ise bunu yaparken diğer milletleri insan yerine koymaz eziyet eder...

_________________
Admin
Admin
MAREŞAL/PAŞA
MAREŞAL/PAŞA

Mesaj Sayısı : 115
Yaş : 27
Nerden : Elazığ
Kayıt tarihi : 02/07/08

Kullanıcı profilini gör http://turkiyeden.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz