Komünist Sol Örgütler: PKK ve DHKP-C

Aşağa gitmek

Komünist Sol Örgütler: PKK ve DHKP-C

Mesaj tarafından Admin Bir Paz Tem. 06, 2008 12:09 pm

Komünizm veya komünistlik, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir.
şimdi de komünist oluşumları ve faaliyetlerini inceleyelim.

pkk:

ilk tohumları '73 - '74 yıllarında atılan (çubuk buluşması ve tuzluçayır toplantısı), '76 dikmen toplantısı ile merkezîleşen, ideolojik olarak mahir çayan'ın suni denge kuramından, örgütlenme yapısı olarak peru'daki aydınlık yol hareketinden etkilenmiş örgüt. 27 kasım 1978 tarihinde diyarbakırın lice ilçesi fis köyünde yapılan toplantıda partiya karkeren kurdistan (kürdistan işçi partisi) adını almıştır. kurulduğu günden bu yana birçok masum insanı katletmiş ve ülkeden kardeş kavgası yaratmıştır.

dhkp-c:

devrimci sol ya da dev sol diye bilinen örgütün daha sonra ikiye ayrılmasıyla ortaya cıkan yasadısı sol orgüt. bir digeri de mlkp dir.
sosyalist bir jargon kullanmalarına ragmen daha cok demokratik halk devrimi cizgisindedirler. demokratik taleplerini devrim talebi gibi sunarlar. sosyalist düsüncenin isci sinifina dayanan orgutlenmesinden cok daha populist bir yapıya sahiptirler.

isimdeki c harfi cephe yi temsil etmekle birlikte işci sınıfı nın yanına biraz koyluluk, biraz genclik biraz da memur mucadelesini aynı tabakta soslu halde masaya servis yapmak anlamındadır.

sosyalistler isci sınıfı orgutlenmesine dayanan bir mucadele sürdürüken dhkp c gibi populist orgutler daha cok genclik hareketi, gecekondu orgutlenmesi , ogrenci dernekleri, mahalle örgütlenmeleri gibi alanlarda faaliyet yuruturler.

yasal alanda dernekler ve dergilerle kendini gosteren bu düsünce gizli orgutlenmede sadece silahlı eylemlerle ortaya cıkar.

romantizm ile populizm el ele gittigi icin bu tur orgutlenmeler de dogal olarak romantik ogeler, sloganlar, devrim sehitlerini romantik sekilde bayraklastırmalar, marslar , direnis destanları ile bir cekim gucu yaratirlar.

şablon ve slogan dışında ciddi ve eylemliliğe dayanak saglayacak bir ideoloji ve guncel politika gelistirmelere rastlanamaz.

tikko:

türkiye işçi köylü kurtuluş ordusu'nun kısaltılmışı. (dogu perincek tayfasının yetmişlerdeki örgütü olan tiikp (türkiye ihtilalci işçi köylü partisi) ile karıştırılır nedense zaman zaman).

ibrahim kaypakkaya tarafindan 1972 yılında kurulmuştur.anlamsiz bir sekilde elemanlari hala daglarda dolasan gubidik terör örgütü. saga-sola anlamsizca ates ederek eylem yaptiklarini zannederler. gücleri, kendilerine yardim etmeyi reddeden kamyonet soförlerine, yasli köy muhtarlarina yeter. pilli radyolari olsaydi, türkiye`de bu islerin coktan bittigini bilirlerdi.

-A- Gençleri, sözde uyuşturucudan koruma propagandaları yapan DEV-SOL örgütünün, bizzat gelir temin etmek amacıyla 1980 yılı ilkbaharında örgüt liderlerinden Paşa GÜVEN, Ekrem CAN ve Ahmet TÖNGÜT vasıtasıyla yurtdışına eroin sevkıyatı yaptığını,

B- Örgüte maddi destek sağlamak için uyuşturucu maddelerden elde edilen örgüte ait paradan (400.000) Frank çaldığı gerekçesi ile üst düzey yöneticilerden Paşa GÜVEN’ in Dursun KARATAŞ tarafından 11.07.1991 tarihinde Paris’ te öldürtüldüğünü,

C- İstanbul Sabancı Center’ da 09.01.1996 tarihinde Özdemir Sabancı ve iki kişiyi öldüren DHKP/C örgüt mensubu İsmail AKKUL’ un (5) ay süreyle gizlendiği evde, ev sahibinin baldızına tecavüz ettiğini,

D- Sivas-Tokat kırsal alanında faaliyet gösteren DHKP/C terör örgütü mensubu Sevda GÜLER’ in kır hayatına dayanamayıp şehire dönmek istemesi sonucu örgüt tarafından öldürüldüğünü, örgüt yayını Kurtuluş Gazetesi’ nde de “düşmanla çatışmanın şiddetli olduğu bir esnada, düşman saflarına geçmek istediği için öldürüldü” şeklin de yalan haber yazıldığını,

E- 1996 yılı Ocak ayı içerisinde, İstanbul Ümraniye cezaevi isyanında ölen (4) DHKP/C örgüt mensubunun ölümünü protesto etmek amacıyla Atine Türk Büyükelçiliği önünde bayrağımızı yaktıklarını biliyor musunuz ?

_________________
Admin
Admin
MAREŞAL/PAŞA
MAREŞAL/PAŞA

Mesaj Sayısı : 115
Yaş : 27
Nerden : Elazığ
Kayıt tarihi : 02/07/08

Kullanıcı profilini gör http://turkiyeden.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz