Türk Milliyetçileri Ve Milliyetçi Görüşleri

Aşağa gitmek

Türk Milliyetçileri Ve Milliyetçi Görüşleri

Mesaj tarafından Bozkurt Bir C.tesi Tem. 05, 2008 12:55 am

ONUNCU YIL NUTKU

Türk Millet,Kurtuluş Savaşı'na başladığımızın on beşinci yılındayız. Bu gün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.Kutlu olsun !


Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.


Yurttaşlarım !


Az zamanda çok ve büyük işler yaptık:Bu işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir.Bundaki muvaffakiyeti, Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârane yürümesine borçluyuz.fakat,yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz ! Çünkü, daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız.Milli kültürümüzü muassır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.


Bunun için bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle daha çok çalışacağız. Daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü,Türk milletinin karakteri yüksektir, Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir.Çünkü,Türk milleti, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda,elinde ve kafasında tuttuğu meşale müspet ilimdir.


Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki,milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekasını , ilme bağlılığını,güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.


Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu bütün beşeriyette hakiki huzurun temini yolunda kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta muvaffak kılacaktır.


Büyük Türk Milleti !


On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin... Bahtiyarım ki, sözlerimin hiçbirinde milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.


Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kaabiliyeti bundan sonraki inkişafıyla atinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.


Türk Milleti !


Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şerefle, saadetle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

___________________________

OĞUZOĞULLARIGafil hangi üç asır, hangi on asır,

Tuna ezelden Türk diyarıdır...

Bilinen tarihler söylememiş bunu,

Kalkıyor örtüler, örtülen doğacak...

Dinleyin sesini doğan tarihin,

Aydınlıkta karaltı, karaltıda şafak,

Yalan tarihi gömüp, doğru tarihe gidin.

Asya’nın ortasında Oğuzoğulları,

Avrupa’nın Alplerinde Oğuz torunları.

************************************************** ******************

Doğudan çıkan biz, Batıdan yine biz,

Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz.

Hep insanlar kendisini bilseler,

Bilinir o zaman ki, hep biziz.

Türk sadece bir milletin adı değil,

Türk, bütün adamların birliğidir.

Ey birbirine diş bileyen yığınlar,

Ey yığın yığın insan gafletleri !

Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde.

Dünya o zaman görecek hakikat perde.

Hakikat nerde?

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Bozkurt
Bozkurt
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Mesaj Sayısı : 54
Yaş : 23
Nerden : elazığ
Kayıt tarihi : 03/07/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz